psycholog szczecin
psycholog szczecin

Psychoterapia


Psychoterapia indywidualna

Psychoterapia indywidualna jest metodą leczenia zaburzeń i problemów natury psychicznej poprzez oddziaływanie środkami psychologicznymi. Celem psychoterapii jest skorygowanie sposobu przeżywania, myślenia i reagowania, uaktywnienie zahamowanego rozwoju dzięki zrozumieniu mechanizmów psychicznych odpowiedzialnych za pojawienie się objawów choroby i kłopotów klienta.

Ma formę systematycznych spotkań mających na celu osiągnięcie sprecyzowanego rezultatu. Kolejne spotkania proponowane są po jednej lub kilku konsultacjach, które kończą się zawarciem kontraktu terapeutycznego określającego warunki przyszłej współpracy. Ustalenia dotyczą celu terapii, częstotliwości spotkań, formy płatności oraz zasad współpracy mówiących o punktualności, szczerości wypowiedzi i dyskrecji.

Zazwyczaj spotkania odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu. Sesje terapeutyczne trwają 50 min. i odbywają się w ustalonych terminach. Długość terapii związana jest z rodzajem i czasem trwania problemu. W leczeniu pacjentów stosuję podejście zindywidualizowane oparte na koncepcji psychodynamicznej.


Terapia małżeńska / par

Terapia par to rozmowa z psychoterapeutą, która daje możliwość innego spojrzenia na trudności w związku i ich przezwyciężenie. Stwarza szansę na osiągnięcie porozumienia między partnerami, zaspokojenie wzajemnych potrzeb oraz na rozwój osobisty każdego z partnerów.

Terapia par adresowana jest do osób, które:

  • przeżywają kryzys, rozważają rozstanie
  • mają kłopot w porozumiewaniu się, wyrażaniu swoich oczekiwań potrzeb, uczuć, oddalają się od siebie
  • w związku doświadczają burzliwych kłótni, wzajemnych oskarżeń i krzywdzenia się
  • doświadczają trudnej do przyjęcia zmiany – utrata pracy, odejście dzieci z domu, narodziny dziecka
  • w związku brakuje zaufania i zrozumienia, partnerzy nie wspierają się
  • nie doświadczają satysfakcji i wzajemnej bliskości wynikającej z życia seksualnego

Spotkania odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu.


Terapia rodzin

Terapia rodzin to spotkania, w których biorą udział wszyscy członkowie rodziny. Nakierowana jest na rozpoznanie przyczyn istniejących problemów oraz na pracę zmierzającą do poprawy funkcjonowania rodziny.

Efektem terapii są między innymi: poprawa komunikacji w rodzinie, poszerzenie wiedzy o sobie i motywach własnych działań, skuteczniejsze radzenie sobie z problemami oraz polepszenie relacji między członkami rodziny.

Spotkania z całą rodziną odbywają się zazwyczaj dwa razy w miesiącu. Czas trwania spotkania wynosi 90 minut.


Konsultacje

Są to wstępne spotkania z psychoterapeutą, które pozwalają na zapoznanie się z trudnościami przeżywanymi przez klienta, określeniem problemu oraz wybraniem odpowiedniej formy pomocy. Konsultacje kończą się zawarciem kontraktu między pacjentem a terapeutą, gdy klient jest gotowy do dalszej pracy.


Warsztaty rozwoju osobistego

Twórca swojego życia

Ten warsztat to doświadczenie poznania i akceptacji siebie. Jego celem jest wzmocnienie twojego poczucia własnej wartości i podniesienie samooceny.

Nie zrozumiemy siebie bez odniesienia do naszej historii. Zapraszamy w podróż scieżką własnego życia, ponieważ daje ona szansę zrozumienia siebie i rozwoju własnych potencjałów i kompetencji osobistych oraz zawodowych.

Sztuka życia w zgodzie ze sobą i innymi opiera się na ukształtowaniu mocnych stron naszej psychiki w poszczególnych etapach naszego życia. Są nimi: bezpieczeństwo, autonomia, inicjatywa, pracowitość, tożsamość, intymność, kreatywność, mądrość, umiejętność rozstania. Proponowane tematy warsztatów w poszczególnych miesiącach odnoszą się własnie do tych elementów psychiki kształtowanych w ciągu naszej historii.

Program warsztatów.

  1. W październiku poznamy mocną stronę psychiki: UFNOŚĆ Temat warsztatu: Bezpieczeństwo, czyli z nadzieją jadę w dalszą podróż.
  2. W listopadzie poznamy mocną stronę psychiki: AUTONOMIĘ Temat warsztatu: Niech się dzieje wola nieba..., czy można działać na rzecz wspólnego dobra bez ograniczania swojej autonomii.
  3. W grudniu poznamy mocną stronę psychiki: INICJATYWĘ Temat warsztatu: Osiołkowi w żłobie dano..., czyli o tym, czy mam zdolność decydowania o sobie i samodzielnego działania?
  4. W styczniu poznajemy mocną stronę psychiki: PRACOWITOŚĆ Temat warsztatu: Pracowita pszczółka - rzecz o tym, jak uznanie w oczach innych wpływa na mój obraz siebie.
  5. W lutym poznamy mocną stronę psychiki: TOŻSAMOŚĆ Temat warsztatu: Być, albo nie być..., czyli o tym jak wydobyć się z chaosu i zagrać rolę życia.
  6. W marcu poznamy mocną stronę psychiki: INTYMNOŚĆ Temat warsztatu: Jeśli nie grzeszysz jako miła mi powiadasz czemu się tak często spowiadasz, czyli jak przeżywać satysfakcjonujący związek bez poczucia wstydu.
  7. W kwietniu poznamy mocną stronę psychiki: TWÓRCZOŚĆ Temat warsztatu: Iść ciągle iść w stronę słońca..., czyli o kreatywności w moim życiu.
  8. W maju poznamy mocną stronę psychiki: MĄDROŚĆ Temat warsztatu: Życie usłane różami? Wszystkie wydarzenia, które mnie spotkały mają sens.
  9. W czerwcu poznajemy mocną stronę psychiki: UMIEJĘTNOŚĆ ROZSTANIA Temat warsztatu: Hasta la vista! Czyli o tym jak rozstać się z klasą.

Dla kogo: dla wszystkich, którzy ukończyli 18 lat i są otwarci na zmiany.
Forma realizacji: zajęcia odbywają się w grupie 8 - 12 osobowej i mają charakter zamknięty.

Prowadzący:
mgr Marzena Piechowska, psycholog, psychoterapeuta
mgr Beata Miłkowska, psychoterapeuta

Cykl spotkań: 9 spotkań 12 godzinnych (sobota i niedziela)

W sprawie warsztatów proszę kontaktować się z:
Marzeną Piechowską, tel. 691 89 43 22
Beatą Miłkowską, tel. 601 49 55 49

Licznik odwiedzin

dziś: 1, ogólnie: 21919.

© Copyright 2012 Marzena Piechowska psycholog Szczecin | Wszystkie prawa zastrzeżone, informacje są chronione prawem autorskim.
Projekt graficzny: A.Marchlewski | Realizacja: Kulikowski-IT Projektowanie stron Internetowych Szczecin